‘Arkeoloji bize insanların ne kadar geçici olabileceğini hatırlatıyor’

Virginia Lynch Fotoğraf Basını
Virginia Lynch / Fotoğraf: Basın.

İzleri keşfetmek, ulaşılması zor mağaralarda kaya sanatı bulmak ve “şimdiki zamanda hareket etmeye” olanak tanıyan, geçmişteki toplumları anlamak için şu anda Arjantin olan bölgenin ilk sakinlerine ait unsurları analiz etmek, onu tanımlayan birçok eylemin sentezidir. arkeoloğun işi, bölgede çalışan bir profesyonel tarafından açıklandığı gibi İstenilen Masifiçinde Santa Cruzve Somuncurá platosunda, Siyah nehir.

Télam’a “Arkeoloji bir meslek değil, bir yaşam biçimidir; kişi sürekli olarak araştıracağı alanla ve yerlerle ilişki halindedir” dedi. Virginia Lynch, Antropoloji mezunu ve La Plata Ulusal Üniversitesi (UNLP) Doğa Bilimleri Fakültesi ve Müzesi’nden Doğa Bilimleri doktoru.

“Arkeoloji bir meslek değil, bir yaşam biçimidir, insan sürekli araştıracağı alanla, araştıracağı yerlerle ilişki halindedir”Virginia Lynch

Onun için de Conicet araştırmacısıarkeoloji “Bu bir iş değil, tutkuyla yapılan bir ayrıcalıktır”bunu kabul etmesine rağmen “İnternetin olmadığı yerlerde haftalarca izole kalmak gibi bazı fedakarlıklar var”.

Fotoğraf Basın
Fotoğraf: Basın.

Her 18 Eylül’de, Florentino Ameghino’nun doğumunun yeni yıldönümünde, Arjantin Arkeologlar Günü anılırkenLynch, bu bilim dalını “geçmişe dair temel bilgi” olarak tanımladı, ancak şu anda hareket etmemizi, nereye gittiğimizi görmemizi sağlayan geçmişi anlamak bir dereceye kadar yardımcı olur. Bu bir bilim değildir. Tıpkı teknolojik düzeyde ilerleme sağlayan tıp gibi, ‘kendi başına’ bilgidir”.

Lynch, doğayla ilgili her şeyden etkilenerek Doğa Bilimleri okumaya karar verdi. “Kırsal bölgeleri her zaman sevdim, park korucusu olmak istedim “Bunu öğreneceğimi öğrenmiştim ama seyahat etmek zorunda olduğum için ailem kabul etmedi, bu yüzden kaydolmadım ama seyahat etmek hala benim tutkum, tek bir yerde kalmayı hayal edemiyorum” dedi. .

“Kırsal bölgeleri her zaman sevdim, park korucusu olmak istedim, bunu araştırırken öğrendim ama seyahat etmek zorunda olduğum için ailem aynı fikirde değildi, bu yüzden kaydolmadım ama seyahat etmek hala benim tutkum , Tek bir yerde kalmayı hayal edemiyorum”Virginia Lynch

Bugün o kaderden ya da gerçek mesleğinden kaçamadan Yılda iki kez 15-20 gün boyunca kırları, mağaraları, saçakları, yapıları ve yüzey malzemelerini araştırdığı saha gezileri yapıyor. daha sonra mikroskop altında bir “işlevsel analiz” gerçekleştirmek ve yerleşimcilerin ilk mesleklerinde hangi aletlerin ve ne için kullanıldığını açıklamak.

“Dr. Laura Miotti’nin liderliğindeki bir araştırma grubunda çalışıyorum; bu grubun ekseni Pleistosen-Holosen geçişinden ve erken Holosen’den geç Holosen’e kadar Arjantin Patagonyası’nda yaşayan göçebe avcı-toplayıcı grupların incelenmesidir.” BP (günümüzden önce) yaklaşık 11.000 yıllık bir dönem.

Araştırmalar bu ekiple birlikte Santa Cruz eyaletinde bulunan Deseado Masifi ve Río Negro eyaletindeki Somuncurá platosunda iki büyük çalışma alanında yürütülüyor.

Taş teknolojilerin, yani kayalardan yapılan aletlerin tekno-morfolojik analizi konusunda uzmanım.Özellikle bu araçların geçmişte farklı mikroskopi teknikleriyle kullanılmasına mikroskobik tabanlı fonksiyonel analiz deniyor” dedi.

Fotoğraf Basın
Fotoğraf: Basın.

Bu analizden, bu aletlerin yalnızca ahşap, kemik veya deri gibi malzemeler üzerinde çalışıp çalışmadığını belirlemek değil, aynı zamanda “bunu nasıl yaptıklarını” belirlemek ve bu faaliyetlerden kalan mikro kalıntıları analiz etmek de mümkün. geçmişte yapıldı.” “.

“Bizim disiplinimizden, Yeni bilgiyi araştırmaya, üretmeye ve arttırmaya çalışıyoruz. bilim adamı, zaman içinde korunan maddi kalıntılara (kemik, taş, kaya sanatı) dayanarak, geçmişte mevcut Arjantin topraklarımızda yaşayan toplumlar hakkında” diye tanımladı.

“Bizim disiplinimiz gereği, geçmişte şu anki Arjantin topraklarımızda yaşayan toplumlar hakkında araştırma yapmaya, üretmeye ve yeni bilgiler artırmaya çalışıyoruz.Virginia Lynch

Bunun bir örneği semboliktir Pinturas Nehri’nin derin kanyonunda yer alan Cuevas de las Manos, mağara resimlerinin bulunduğu arkeolojik alan, Santa Cruz eyaletinin kuzeybatısında, bu resimlerin “farklı grupların nasıl yaşadığını, orayı nasıl değiştirdiğini ve bölge hakkında inanılmaz bir bilgiye sahip oldukları için hayatta kaldıklarını” gösterdiğini vurguladı.

Arkeoloji bize insanların ve karşılaştığımız her şeyin ne kadar geçici olabileceğini ve bunun çok değerli olduğunu hatırlatıyor.. Korunması gereken kültürel ve sosyal mirası bilmemiz gerekiyor” diye vurguladı.

Fotoğraf Basın
Fotoğraf: Basın.

Arkeolog “alandaki her anın keyif verici” olduğunu düşünse de kariyerine damgasını vuran iki olaya dikkat çekti: “Birincisi Peru’nun Nazca şehrinde gönüllü olarak çalışmama izin verildiği zamandı. Muazzam bir deneyimdi. İtalyan arkeologlarla birlikte Nazca çizgilerine, Cahuachi’ye gittim. Mezarlık sektöründe çalıştım ve bu malzemelerin bu düzeyde korunma derecesini hiç görmedim” diye hatırladı.

Diğer anın, Los Toldos’u ilk kez ziyaret ettiği zaman olduğunu, burada insan varlığının kalıntılarını buldukları bir arkeolojik alan olduğunu ekledi. Neredeyse 13 bin yıl öncesine dayanıyorlar. Patagonya’nın aynı bölgesinde, çeşitli taş ve taş eserler de sunan tarih öncesi Cueva de las Manos, Piedra Museo ve El Ceibo bölgelerinin bulunduğu bölgede.

Fotoğraf Basın
Fotoğraf: Basın.

“13 mağarası ile ulaşımı zor bir kanyon, bunlardan biri çok eski bir yerleşimin yaşadığı 13 numaralı mağara. İlk yıllarda Augusto Cardich çalıştı, daha sonra Laura Miotti burada çalışmalarına devam etti, Ekibin geri kalanı Kazı çalışmalarına devam ediyoruz, en çok kazılan mağara 13. mağara, bu yıl 1. mağarada kazı yaptık. Orası etkileyici, kırmızı ve siyah renklerde eller görüyorsunuz” dedi.

Ancak görev sadece sahada yürütülmekle kalmıyor, aynı zamanda bölgenin tarihi analiz edildiğinde çok daha erken başlıyor.uydu görüntüleri, o alanda var olan seviyeler ve eğimler ile mağara veya yapı bulma imkanı.

“Ayrıca gideceğimiz yerde insan yerleşimi için çekim yeri olan bir lagün sektörünün olup olmadığını da analiz ettik çünkü burası gıda kaynağı olan guanacoların bulunduğu yerdi ve bu yerleşim alanları çoğu zaman bu kaynaklarla ilişkiliydi. ” diye işaret etti..

Kronikler ve gezgin hikayelerinin yanı sıra bibliyografik arka plan da önemlidir. Lynch, “Aynı zamanda önemli olan yerel muhbirleri de arıyoruz çünkü onlar orada yaşıyorlar, bu yerleri tanımamıza yardımcı oluyorlar” diye ekledi Lynch ve ayrıca “bilgi üretimine katkıda bulunan” park korucularının katılımının altını çizdi.

Bugün bir arkeoloğun karşılaştığı zorluklar arasında “kampanyaları finanse edecek sübvansiyonlar”dan bahsetti.ve meslekte cinsiyet meselesini güçlendirmek.

Fotoğraf Basın
Fotoğraf: Basın.

Biri doğa bilimlerinin yolunu takip etmek isteyen iki kız annesi, Lynch, annelikle uyumlu bir kariyer yapmanın kolay olmadığını söyledi.ancak organizasyonla elde edilir.

“Kadınların çocukluğun ilk yıllarında üretmeyi bıraktığını ve en üst mevkilerde erkeklerin bulunduğunu ortaya koyan bilimsel araştırmalar olmasına rağmen kızlarım küçüklüğünden beri kırsala gideceğimi bilerek büyüdüler.” yorum yaptı.

Bu doğrultuda, birkaç yıl önce şunu belirtmişti: “Kadın olsaydınız başka bir tedavi vardı, artık ekiplerde kadınları görmek daha yaygın, ancak yerel halka, özellikle de yaşlılara ulaşmak hâlâ zor”.

“Yönetmenim bir kadın ve sahaya çıktığımızda çoğu kişi onun grubun başkanı olduğunu anlayamıyor, bir adam görüyor ve onunla konuşuyorlar” dedi.

2015 yılında, AAPRA’nın (Arjantin Cumhuriyeti Profesyonel Arkeologlar Derneği) Olağan Genel Kurulu, Arjantinli doğa bilimci, paleontolog, jeolog ve antropolog Florentino Ameghino’nun doğumu nedeniyle 18 Eylül Arjantin Arkeolog Günü olarak (1854-1911).

Ayarlama riski

Virginia Lynch, bilim alanında “bütçe kesintileri veya ayarlamaları” yapmanın, her araştırmacının eğitimine yapılan yatırım nedeniyle “muazzam bir kayıp” olduğuna inanıyor.

“Bizimki gibi bir doktora veya doktora sonrası araştırmacının eğitimine yatırım yaptığınızda ve bu eğitim yatırımının ima ettiği her şeyde, Bunun sürdürülememesi büyük bir kayıptır.“Lynch, Télam’la diyalog halinde söyledi.

Deseado Masifi’nde (Santa Cruz) ve Somuncurá platosunda (Río Negro) taş malzemeyle yapılan ilk çalışmalarda çalışan araştırmacı, araştırmacıların karşılaştığı zorlukları gözden geçirdi ve “geçmişteki hataları tekrarlamama” çağrısında bulundu.

“Mauricio Macri’nin yönetimi sırasında bütçe kesintilerinin yaşandığı dönemlerde ne yaptığımızı anlatmak ve göstermek çok zordu. Bizim durumumuzda bu saf, temel bilgidir“, araştırmacıların ve arkeologların çalışmalarından bahsetti.

Uzman için önem, “şu anda hareket etmemizi sağlayan geçmiş hakkında bilgi sahibi olmamız gerçeğiyle uygulanması ve çoğu zaman bu bilginin geleceğin diğer nesiller için korunmasına olanak sağlaması” gerçeğinde yatmaktadır. “

Bu nedenle Lynch, bilimin rolünü yaygınlaştırmanın gerekli olduğunu vurguladı çünkü “verilerden, ürettiğimiz bilgilerden alanlar oluşmaya başlıyorİnsanların ziyaret edebileceği ve tatile gidebileceği milli parklar gibi.” Bu noktada park korucularının “bu mirasın korunması yoluyla yemek pişirme üretimine katkıda bulunma” görevine de vurgu yaptı.

2016 yılında birçok araştırmacının Conicet’in dışında bırakıldığını, bu nedenle ülkenin dört bir yanından araştırmacıların katıldığı Bilim ve Teknoloji Kutbu’nda tarihi bir iddianın ortaya atıldığını ifade etti. “yılda aşağı yukarı 12 ila 15 soruşturmanın azalması” nedeniyle.

Şöyle yorumladı: Yaklaşık 12 yıllık eğitime sahip profesyoneller “çöpe atılacak”.

“Bizimki gibi bir eğitime, bir doktora arkadaşına, doktora sonrası bir araştırmacıya ve bu eğitime yapılan yatırımın ima ettiği her şeye yatırım yapmak korkunç bir şey, bunun Conicet’te sürdürülmemesi çok büyük bir kayıp.” dedi ve bu kesintiden sonra pişman oldu. , “Birçoğu ülkeyi terk etti ya da başka bir yerde çalıştı.

Bu çerçevede La Libertad Avanza’nın başkan adayının katıldığı seçim kampanyasının ortasında, Javier Milei, Conicet’in kapatılması girişimi hakkında yorum yaptı Lynch, Hükümet’e ulaşması durumunda araştırmacıların çalışmalarını savunmanın gerekli olduğunu düşünüyordu.

“Kesintilerin çoğu sosyal bilimlerde. Tarih aynı hataları yapmaktan kaçınmaktırbize bu hataları hatırlatıyor” diye düşündü.

Araştırmacı, zorluklar arasında kampanyaları finanse etmek için sübvansiyonların sağlanmasından bahsetti ve şunları söyledi: “Sahaya ulaşmak çok zor ve yeni veriler elde etmemizi sağlayan şey de saha.”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ataşehir escort kadıköy escort casinoslot sweet bonanza oyna maltepe escort ataşehir escort şişli escort halkalı escort avrupa yakası escort şişli escort avcılar escort esenyurt escort beylikdüzü escort mecidiyeköy escort istanbul escort şirinevler escort avcılar escort
mecidiyeköy escort ankara escort deneme bonusu veren siteler mamigeek.com

Reklam ve İletişim:  Whatsapp:  262 606 0 726  Skype:  live:2dedd6a4f1da91be
Yasal Uyarı: Blog Sitemiz; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Sitemiz ve içerisinde bulunan tüm içerikler taslak halindedir, kesinliği kanıtlanmış bilgiler değildir. Sitemiz kar amacı gütmez, ücretsiz bilgi paylaşımı yapan bir websitesi olarak yayın hayatına başlayacaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği  [email protected]  adresi ile iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Yasal süre içerisinde ilgili içerikler sitemizden kaldırılacaktır.