Isauro Arancibia okulu, 25 yıldır evsizlerin eğitimini kolaylaştırıyor

Fotoğraf Aslan İneği
Fotoğraf: Leo Cow.

Okuma-yazmayı yeni öğrenen gençler, anaokulu sınıf arkadaşlarıyla birlikte yan sınıfa giderek çocuklarına hikaye okuyor; daha iyi bir yer bulunamadığı için sahiplerinin isteği üzerine saklanan ilkokul ve lise diplomalarıyla dolu dolaplar; Öğrenciler “sahip olduğumuz tek şey” olan bir alanı savunmaya kararlılar: tüm bunlar ve çok daha fazlası, bu Pazartesi 25 yaşına giren evsizler için Isauro Arancibia okulu.

“Isauro bir üslup yarattı, çünkü bu bir masanın arkasında düşünülmüş bir proje değil, daha ziyade tüm okul bu pedagojik konunun ihtiyaçları etrafında kolektif olarak bir araya getirildi.Kurumun yöneticisi ve kurucusu Susana Reyes, Télam’e “Sokakta yaşayan kişi” dedi.

Ve bu ihtiyaçlar, ilk ve orta düzeyde okulu bitirmekle sınırlı değil; aynı zamanda barınma, istihdam ve 14 yaşın altındaki çocukların eğitim açıklarını da içeriyor.

daha fazla kartpostal
Daha fazla kartpostal.

onunkinden fazlası ile Farklı seviyelerde 800 öğrenci, Isauro Arancibia Eğitim Merkezi (CEIA) Reyes, anaokulu, yetişkinlere yönelik ilk ve orta okulu, seviyelendirme sınıfı ve çocuk etkinlikleri merkeziyle ülkedeki “tek kapsamlı uzun süreli eğitim merkezi” olduğunu açıklıyor; 9’dan 16’ya kadar çalışıyorum.

Mekanın tarihi

2011 yılından bu yana CEIA, Isauro Arancibia Sivil Derneği’nin bir parçasıdır ve eğitim ayağına ek olarak dört gruba daha sahiptir: sanat (müzik atölyeleri, fotoğrafçılık, tango, fileto hazırlama ve diğerleri), üretken girişimler (fırıncılık, eko-çanta imalatı, “Chamuyo’suz gerçeklik” dergisi ve bisiklet mağazası), barınma (Centro de Integración Social-CIS) ve sağlık (ağız bakımı).

“Bu alanı öğrendiğimde yarı yarıya kaybolmuştum. Burada pek çok şey öğrendim, hatta kim olduğumu bile”, Liseye giden ve Isauro’da farklı meslekler öğrenen 33 yaşındaki genç adam Télam’e şunları söyledi: BDT’de yaşarken şu anda UNDAV’da Bilgisayar Mühendisliği okuyor.

Fotoğraf Aslan İneği
Fotoğraf: Leo Cow.

Bu röportajın yapıldığı sırada Isauro kütüphanesinde sınava çalışan genç adam, bu okul hakkında ilk kez 2011 yılında “tüketim halindeyken ve buraya yakın bir sokakta durduğunda” öğrendiğini söyledi. “

Tanıdığı okuldan bir öğrencinin daveti üzerine güzel bir gün okula girmeye karar verdi “ve aynı yıl temel takviye yaptım ve çeşitli atölye çalışmalarına başladım.”

“Geceyi sokakta geçirdikten sonra okula gelmek çok zor, sokakta eşyalarınızın çalınmamasına dikkat etmelisiniz, size burada olamayacağınızı söylemeye gelen polislerden…Akaryakıt istasyonu çalışanları okula gelebilmem için duş almam ve tıraş olmam için bana kıyafetler ödünç verdi” dedi.

Her yıl daha fazlası için geri geliyordu çünkü “işte eşlik var, geliyorsun belki sabahı geçirdin ve sana ‘saatin doldu, gitmen lazım’ demiyorlar” ama “oynayarak” kalmak mümkün Örneğin langırt ya da müzik yapmak”.

Fotoğraf Aslan İneği
Fotoğraf: Leo Cow.

Reyes, her şeyin 1998 yılında, temel eğitimi tamamlamamış seks işçileri için ulusal CTA genel merkezinde yetişkinler için küçük bir ilkokul açma görevinin kendisine verilmesiyle başladığını açıklıyor.

“Constitución’da çalışanlardan bazıları bize sokakta yaşayan, hiç okula gitmeyen, büyümüş olmalarına rağmen okuyamayan çok sayıda çocuk olduğunu anlatmaya başladı”sayıldı.

“Bu yüzden onları bir okulun kabul etmek istediğini ve gelmeye başladıklarında oğulları ve kızlarıyla birlikte geldiklerini söylemek için onları aramaya gittik” diye ekledi.

geçmişten gelen kartpostallar
Geçmişten gelen kartpostallar.

Zamanla, eğitim kolları öğrencilerin bebeklerini kucaklamak için yeterli olmadı ve sınıfa bir oyun parkı eklendi; bu, 2002’den bu yana resmi olarak anaokulu olacak olanın doğuşuydu.

“Çok sayıda insan geldiğinden” daha fazla öğretmen atandı ve iki program daha açıldıancak okuldan ayrılmak istemedikleri için “hepsinin ilk vardiyadan gelip son vardiyaya kadar kaldığı” ortaya çıktı.

Daha sonra 2006’da Buenos Aires Eğitim Bakanı Alberto Sileoni, Isauro’yu gençler ve yetişkinler için uzun günlük bir okula dönüştürmeyi kabul ettiUocra binasında faaliyete geçen

“Çok büyük bir değişiklikti çünkü yemek odasını da dahil ettik ve aynı zamanda ticari atölyelerle başladık”söz konusu.

Eğitim merkezinin bir anısı daha
Eğitim merkezinin bir başka anısı.

Bir diğer zorluk ise, anne ve babasıyla birlikte gelen, ancak yaşları nedeniyle “gençlere yönelik ilkokula gidemeyen ve ilkokula gidemeyen” 5-14 yaş arası okula gitmeyen kız ve erkek çocuklarla ilgili ne yapılacağıydı. yetişkinler”, bunun sonucunda da “haklarını kaybediyorlardı”.

Bu durum 2010 yılında komşu bir ilkokuldan Isauro için bir “seviye notu” istenerek düzeltildi.yani okula hiç gitmemiş veya okulu bırakmamış okul çağındaki çocuklar için geleneksel eğitim öncesinde uyum sağlama alanı.

Sivil bir derneğin kurulması

Bir yıl sonra Isauro, Sivil Dernek haline geldiği Paseo Colón 1381’deki mevcut binaya taşındı.

Fotoğraf Aslan İneği
Fotoğraf: Leo Cow.

Çalışma alanının koordinatörü Pablo Garacotch, iş eğitiminin “ilköğretim ve ortaöğretim arasında geçişli olduğunu ve daha sonra atölyelerde öğrenmeye dayalı olduğunu” açıkladıPopüler ekonominin farklı versiyonlarını uyguladığımız kendi girişimlerimiz var”.

Öğretmen, atölye çalışmalarının “yapabildiklerimize ve öğrencilerimizin isteklerine göre” ama aynı zamanda 2012’de “ilk büyük bağışla” başlayan bisiklet mağazasında olduğu gibi toplumla koordineli olarak açıldığının garantisini verdi. Federal Polis tarafından ele geçirilen bisiklet çerçeveleri.

Reyes’e göre kendilerine sunulan ek bir sorun da “ilkokulu burada bitirdikten sonra ortaokula girdiklerinde refakat ettiğimiz gençler ve yetişkinlerin burada kalmak istemeyip okulumuza geri dönmeleri” idi. uyum sağlayamadılar.

Bu 25 yılın önemli anları
Bu 25 yılın önemli anları.

“Bunun üzerine UNDAV ile birlikte bir lise açtık, burada çocuklar bazı dersler alıyor ve bu sayede üniversiteye şimdiden bağlanıyorlar”sayıldı.

Aynı 2015 yılında, CEIA’da okuyan 18 yaş üstü kişiler için transit birlikte yaşama evi olan Isauro Sosyal Entegrasyon Merkezi (CIS) kuruldu.

2013 ve 2017 yılları arasında Isauro topluluğu, Buenos Aires hükümetinin onu parçalama saldırılarına karşı mücadele etmek için ayağa kalktı taşımak, daha sonra Metrobüs güzergahının ihtiyacına göre binayı yıkmak mümkün olacak. Son olarak rota değiştirildi ve KÇEA’ya dokunulmamasının yanı sıra bitişik arazi de dahil edildi.

Çatışma, “çocuklarla vatandaşlık üzerinde çalıştığımız pedagojik bir eksendi” ve bu hareketin reddedildiğini birçok yaratıcı şekilde ifade ettiler; Yasama Meclisi’nin bir oturumuna katılmak da dahil olmak üzere, “Öğrencilerimizden birinin (eski ulaşım) söylediğini hatırlıyorum. Müsteşar Guillermo) Dietrich ‘Hayatta hiçbir şeyim olmadı, sahip olduğum tek şey bu okul ve sen onu yıkmak istiyorsun'”

Fotoğraf Aslan İneği
Fotoğraf: Leo Cow.

Yetkilinin yanıtı, toplu taşımaya yönelik yeni özel şerit sisteminin “birçok insan için çok iyi olacağı” yönündeydi ve bu iddiayı, kendisini “Metrobüs’e binmeye” davet etme vaadiyle bitirmişti.

Salonda alkışlanan yirmili yaşlarındaki öğrencinin karşı teklifi, “Sen benim davetimi kabul edersen ben de kabul ederim, yani bir gece sokakta uyumak.”

Bugün mücadele, Yasama Meclisinin Isauro’nun “kapsamlı bir şekilde işleyen bir eğitim merkezi” olarak yeniden sınıflandırılması yönünde oy vermesini sağlamak ve böylece “ayrı işlemeyen” bir merkezi dağıtmaya yönelik yeni girişimleri engellemektir.

“Benim için Isauro’dan geçen öğrencilerdeki en niteliksel değişim, kendilerini insan gibi hissetmeye başlamaları, kendilerini yansıtmaları ve bunu yapabilmeleridir çünkü burada görünüm farklıdır ve bu onların yaşam projeleri ve araçları üretmelerine olanak tanır. onları gerçekleştirin,” diye bitirdi Garacotch.

Arşivden bazı görseller
Arşivden bazı görseller.

diktatörlük sırasında suikasta uğrayan bir öğretmene saygı duruşunda bulunan hayatta kalan bir kişi tarafından yaratılan okul

Evsizlere yönelik Isauro Arancibia Eğitim Merkezi’nin yöneticisi ve kurucusu Susana Reyes şunları söyledi: kurum adını “diktatörlük tarafından öldürülen ilk öğretmen olan Tucuman’dan” alıyor aynı 24 Mart 1976; Ve? El Vesuvio gizli merkezinden sağ kurtulan biri olarak ona göre okul “bizim neslimizin bir mirası.”

Télam ile diyalogunda “Beni CTA’da açmaya çağıran bunun gibi gençlere ve yetişkinlere yönelik eğitim merkezleriyle ilgili önemli bir şey, öğretmenlerin okula bir isim verme ayrıcalığına sahip olmalarıdır” dedi.

İlk öğretmenler onu, Devlet terörünün San Miguel sendika salonunda kardeşi Arturo ile birlikte sırasıyla “120 ve 70 kurşunla” öldürdüğü “Tucumán’dan bir öğretmen ve CTERA’nın kurucularından biri olan” Isauro Arancibia olarak adlandırmayı seçtiler. “Diktatörlüğün ilk ölümü öğretmendi” darbesi yapılır yapılmaz

“Ayrıca Isauro’nun yeğenlerinin ona verdiği yeni ayakkabıları çalınıyor ve bu yüzden ayakkabılar bizim için bir simge. Çocuklar kitabımıza ‘Isauro’nun ayakkabıları seni nereye götürüyor?’ diye yazdılar. ve okulda (boyalı) ayakkabı izleri var” dedi.

Öğretmen, Tucuman hocanın hayatındaki bu detayın “başkasının yerinde olma” fikriyle bağ kurmamızı sağladığını açıkladı, bu durumda, sokaklarda yaşayan insanlar, aynı zamanda “çalınmasınlar diye ayakkabılarına sarılarak uyuyan” insanlar.

“Bu yıldönümünden bahsederken ’25 yıldır onun ayakkabılarını giymeye çalışıyorduk’ ya da ‘Isauro’nun ayakkabıları bizi buraya getirdi’ diyoruz” dedi.

Öte yandan bu 25 yılın demokrasinin 40. yılı kutlamalarına denk gelmesi, okulun demokrasinin güçlenmesine nasıl bir katkı sağladığını da düşünmemize olanak sağlıyor çünkü “çocukların haklarını alması, demokrasi.”

“Ve kişisel olarak benim için, 70’lerdeki gizli ve militan bir merkezden sağ kurtulan biri olarak, Isauro benim neslimin mirası gibidir; hayal ettiğimiz gibi bir özgürlük, mücadele alanıdır” dedi.

Bu nedenle, eğitim merkezi tüm toplum için “küçük de olsa istediğimiz şeydi” ve bu nedenle aynı zamanda ortadan kaybolan “30.000 compañeros ve compañeraya” bir saygı duruşu niteliğindedir.

Isauro’yu ve çeyrek asrını kutlamak için sergiler, oyunlar, atölye çalışmaları ve müzik

“Sevginin, Tebeşirin ve Özgürlüğün 25 Yılı” sloganıyla evsizlere yönelik Isauro Arancibia Eğitim Merkezi (CEIA), yarın yüzyılın ilk çeyreğini sergiler, oyunlar, atölye çalışmaları ve canlı müzikle kutlayacak.

“Biz Isauro’yu öğrencileri, çalışanları ve her gün bize sevgiyle eşlik eden tüm topluluğumuz yapıyoruz. Bu kutlama herkesindir!”bir açıklamada söylediler.

Her şey öğleden sonra 3.00’te Avenida Paseo Colón 1366 adresindeki okulda Pachamama kutlamasıyla başlayacak ve ardından farklı kişiliklerin katılacağı resmi gösteri gerçekleşecek.

Daha sonra gösteriler, oyunlar, atölye çalışmaları ve müzik performansları gibi okul çalışmaları ile ilgili farklı etkinlikler geliştirilecektir.

Doğum günü pastası kesimi ve tadımı gerçekleştirilecek. “La Murguita Kilombera” sahne alacak ve kapanış “Mabel Cumbia” ile saf dans olacak.

CEIA kendisini “sokaklarda yaşayan 800’den fazla kız, erkek çocuk, genç ve yetişkinle her gün çalışan, ihlal edilen hakların iadesini ve teşvikini amaçlayan eylemler geliştiren ve bu hakların inşası için araçlar ve fırsatlar sağlayan bir eğitim hareketi” olarak tanımlıyor. onurlu ve sağlıklı yaşam”.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sweet bonanza oyna ataşehir escort kadıköy escort
eduburs.com bakırköy escort casibom esenyurt escort avcılar escort beylikdüzü escort