Popüler mahallelerdeki kadınlar potun 28S’in parçası olmasına engel oluyor

Mara Guadalupe Flores, 13 yıldır Paternal'ın Porteo mahallesindeki La Carbonilla yerleşim yerinde yaşıyor.Fotoğraf Pepe Mateos
María Guadalupe Flores, 13 yıldır Buenos Aires’in Paternal mahallesindeki La Carbonilla yerleşim yerinde yaşıyor / Fotoğraf: Pepe Mateos.

“Yaştığım için yürüyorum”, “bizim haklarımız için”, “bakıcıların tanınması için” ve “işte buradayız demek için”, 28 Eylül’de potayı durduracak olan popüler mahalleli kadınlar paylaşımda bulundu. Bir süre sonra Feminizmlerin Plaza de Mayo’dan Kongre’ye çağırdığı büyük seferberliğin, ülkenin farklı yerlerindeki kopyalarıyla bir parçası olacaklar.

Bu Perşembe günü saat 16:00’da yapılması planlanan yürüyüş, Montserrat’ın Buenos Aires semtindeki Ni Una Menos alanında ve İşçi Sendikası’nın genel merkezinde yüzlerce kadın ve farklı kesimlerin toplantıları ile bir ay boyunca tasarlandı. Halk Ekonomisi (UTEP), kendilerini “haklara karşı” konumlandırıp, “özgürlük bizimdir” diye bağırdılar.

María, Salta'da doğdu ve 14 yaşına kadar yaşadığı şiddet ve tacizden kaçmak için bir erkek arkadaşıyla birlikte kaçtı. Fotoğraf Pepe Mateos
María, Salta’da doğdu ve maruz kaldığı şiddet ve tacizden kaçmak için erkek arkadaşıyla birlikte kaçtığında 14 yaşına kadar burada yaşadı / Fotoğraf: Pepe Mateos.

“Ben gitmek istediğimden değil, gitmemiz lazım. Hepimiz. Bize ait olan haklar için, hiçbir şeyden mahrum kalmamamız için, çünkü bizim orada olduğumuzu bilmeleri gerekiyor. Ve biz de olmalıyız.” çok çalış ve güçlü ol” dedi Telam’a Maria Guadalupe FloresBuenos Aires’in Paternal mahallesindeki La Carbonilla yerleşim yerinde 13 yıldır yaşayan 53 yaşında bir kadın.

María, Salta’nın La Florida kasabasında doğdu ve maruz kaldığı şiddet ve tacizden kaçmak için bir erkek arkadaşıyla birlikte kaçtığı 14 yaşına kadar burada yaşadı.

Fotoğraf Pepe Mateos
Fotoğraf: Pepe Mateos.

“Evimi terk etmek istedim, hayatım boyunca hep gitmek ve bir daha dönmemek istemiştim. Ve öyle de oldu: Şans eseri her şeyden kurtuldum”Buenos Aires şehrinde kendisine cinsel şiddet uygulayan bir adamla çift olan kadın, şunları söyledi:

“Eskiden ihbara gittiğinizde polis ‘beğenmiyorsanız gidin’ derdi. Ben de ‘nerede?’ derdim. Oraya geri dönmek zorunda kaldım, başka seçeneğim yoktu” dedi María.

Şiddet adam ölene kadar devam etti. “Sanırım o zaman kendimi özgürleştirdim. Değişmeye başladım: ‘Artık beni kimse kontrol edemeyecek’ dedim”dedi, endüstriyel bir mutfağın her hafta en az dört büyük tencereyi yaktığı evinde otururken.

Fotoğraf Pepe Mateos
Fotoğraf: Pepe Mateos.

Coronavirüs salgını sırasında evini her cumartesi mahallenin yemek salonuna çevirdi. 180 ağza yemek sağlıyor15 günde bir, eş termosları boşaltılırken, deneyimlerini paylaşan, “kötü bir şey yaşayanlara yardım etmeye” çalışan kadınların buluşma noktası olmak için kapılarını açıyor.

“Biz kadınların ilerlemesini seviyorum. Adım attık ve ayağa kalktık. Bu, gücümüz sayesinde oldu”“Kadınlar gizli şeyler yaptıkları için öldükleri” için “kürtajın yasal olduğunu” ve kapsamlı cinsel eğitimin (ESI) mevcut olduğunu vurgulayan María, mahallelerde bakıcıların ve çocuklara yemek pişirenlerin tanınmasını talep ediyor.

“Okulda önceleri cinsellik hakkında hiç konuşmazlardı çünkü günah gibiydi. Kendinize nasıl bakacağınızı söylemediler, regl dönemi hakkında konuşmadılar. Şimdi de konuşuyorlar. Güzel onlara öğretiyorlar çünkü bazen anneleriyle, anneleriyle ya da teyzeleriyle bu konuları konuşamadıkları oluyor, belki insan utanıyor” diye düşündü.

“Okulda önceleri cinsellik hakkında hiç konuşmazlardı çünkü günah gibiydi. Kendinize nasıl bakacağınızı söylemediler, regl dönemi hakkında konuşmadılar. Şimdi de konuşuyorlar. Güzel onlara öğretiyorlar”Maria Guadalupe Flores

Fotoğraf Arşivi
Fotoğraf: Arşiv.

12 ila 14 yaş arasındaki çocuk ve ergenlerin yüzde 70 ila 80’i, ESI derslerini aldıktan sonra istismara uğradıklarını anlayabildiBuenos Aires şehrinin Kamu Vesayet Bakanlığı’na (MPT), suç mağduru veya tanığı olan gençlerin ifadelerinin analizinden elde edilen verilere göre bildirdi.

İçin Morena Belén Di Croce MalagrinoBajo Flores bölgesindeki Presidente Illia mahallesinden 24 yaşındaki kız çocuğu, “şu ana kadar elde edilenleri görünür kılmaya ve savunmaya devam etmek” gerektiğini ifade ederek, “mevcut bağlamda daha fazla mücadele etmemiz gerektiğini” ifade etti. Öyle ki inşa edilen hiçbir şey onu yok etmesin ya da bizi tekrar görünmez yapmasın.”

Malvina Lara'nın çocukluğundan beri önce babasından, sonra da çocuklarının babasından şiddet dolu bir yaşamı vardı Fotoğraf Sergio Centenario
Malvina Lara’nın çocukluğundan beri önce babasından sonra da çocuklarının babasından şiddet dolu bir yaşamı oldu / Fotoğraf: Sergio Centenario.

Bu 28S, elde edilenleri savunmak için sokaklara çıkacak ve aynı zamanda “2006’dan bu yana kanun olan ve gerektiği gibi uygulanmayan ESI” gibi “kendimizi bilgilendirmek için daha fazla kaynak” talep edecek ve “acil çözümler” talep edecek. Şiddet durumlarına maruz kalan meslektaşların kontrol altına alınması ve korunması için”.

“Yürüyüyorum çünkü yaşıyorum, çünkü bunu sayabiliyorum, artık burada olmayan ama hala aramızda olanlar için”iddia etti.

“Özellikle korunmasız ailelerden gelen kadınlara yönelik bir konut programından faydalanana kadar aşırı yoksulluk içinde yaşadım”Morena Belén Di Croce Malagrino

2023’te 206 kadın cinayeti yaşandıNow That They See Us gözlemevi, bu yılın Eylül ayına ait verilerle, her 28 saatte bir cinayete eşdeğer olduğunu belirtti.
Malvina Lara 46 yıl önce Neuquén’de doğdu, ancak 28 yıldır misyoner şehir Posadas’ın San Jorge mahallesinde yaşıyor ve “aranmayan ama sevilen” beş çocuk annesi olduğunu paylaştı.

Çocukluğundan itibaren önce babasından sonra da çocuklarının babasından şiddete maruz kalan bir hayatı oldu.Gelip gidişler ve arada şikayetler arasında oradan ayrılmak onun için zordu.

Malvina, daha sonra kapsamlı bir destek sağlayan Ellas Hace programını da alan Télam’e, “Neyse ki bana destek veren insanlar vardı. Özellikle korunmasız evlerdeki kadınlara yönelik bir konut programından yararlanana kadar aşırı yoksulluk içinde yaşadım” dedi. kadınların bir kooperatife üye olmalarını ve mahallelerinin kalkınması için çalışmalarını sağlamaya çalıştı.

Fotoğraf Sergio Centenario
Fotoğraf: Sergio Centenario.

Malvina cinsiyet şiddetine karşı militan oldu Mujeres ProGen grubunun bölgesel destekçisiadresinden alındı Sosyokültürel Tanıtım’da üniversite teknisyeni ve aslında Sosyal Hizmet alanında lisans eğitimi almak.

“Okumak bana kendimi eğitmeye devam etme ve yeni kavramları dahil etme, düşünme, kolektif sonuçlara ulaşma fırsatı verdi. Bir anda beni duydular! Saygıyla fikirlerimi sunabildim. Mahallede devam edemeyeceğimi düşündüğüm ama pek çok şey oluyordu. bunun delilik, kötü etki, sapkın kadınların düşünceleri olduğunu söyledi” dedi.

Onun için bekleyen sorunlar var: Şiddet kapsamlı bir şekilde ele alınmalı, çocukluklar başkalarına saygı gösterilerek eğitilmeli, adalet ebeveynlerin nafaka ödemesini gerektirmeli ve toplum kadınlara daha az önem vermeli..

Fotoğraf Sergio Centenario
Fotoğraf: Sergio Centenario.

“28 Eylül’de yürüyeceğim çünkü hayatta kalan biri olarak bunun bana her gün ne kadara mal olduğunu ve hala da neye mal olduğunu biliyorum. Ve bize bu kadar çok zarar vermiş olan ataerkillikten kopmamız gerektiğini anlıyorum. sessiz ve evde” dedi kadın.

“O gün hepimiz dışarı çıkmak zorundayız. Bir anlığına potu, görevlerimizi bırakıp dışarı çıkalım”kızı, torunu ve gelinleriyle birlikte yürüyüşe katılacak olan María Guadalupe sözlerini tamamladı.

28 Eylül Yasal ve Güvenli Kürtaja Erişim İçin Küresel Eylem Günüve bu vesileyle Arjantin’deki feminizmler bu hak için ama aynı zamanda “haklara karşı” ve özgürlüklerini savunmak için harekete geçecek.

Ülke çapında hakları için ve “haklara karşı” yürüyecekler

Kadınlar, çeşitlilikler, bağımsız ve örgütlü aktivistler önümüzdeki 28 Eylül Perşembe günü (28S) Buenos Aires Şehri’ne ve ülke çapındaki kopyalara odaklanan “güvenli ve ücretsiz kürtaj, ESI ve onurlu yaşamlar”, “haklara, uyumlara ve Uluslararası Para Fonu’na (IMF) karşı” ve “özgürlük bizimdir” sloganıyla.

“Anlaştığımız bir nokta var ki, o da sağın ya da aşırı sağın bu ülkeyi yönetmesi ihtimalinin, ülkemizdeki pek çok kadının, lezbiyenin, travestinin ve transın birçok hakkının kaybedilmesi ve hayatının kötüleşmesi anlamına geleceğidir. ” diye Télam’la paylaştı. Luci CavalleroNi Una Menos kolektifinin üyesi.

Büyük olması beklenen seferberliğin adı saat 16:00’da Plaza de Mayo’dan Kongre’yeillerdeki kopyaları ile.

Ön seçim sonuçlarının ardından yapılan toplantıyla feminizmler, Yasal ve Güvenli Kürtaja Erişim için Küresel Eylem Günü olan 28 Eylül’de sokağa çıkma kararı aldı.

“İddialar elbette feminist hareket için kürtaja erişim gibi çok önemli hakların savunulmasıyla ilgili, aynı zamanda kapsamlı cinsel eğitim, devlet okulları, emeklilik ve moratoryumlarla da ilgili.”dedi Cavallero.

Buna ek olarak, “ücretsiz çalışmanın tanınması, Bakım Yasası, toplum çalışmasının tanınması, şiddete ve konuta erişime yönelik daha büyük bir bütçe için” gibi “bekleyen bir gündem” için.

Toplantıya katılanlar aynı zamanda özgürlük kavramının savunulmasına da vurgu yaptı. “Özgürlük bireysel özgürlük olarak düşünülemez çünkü bu özgürlüğü kullanmamızı mümkün kılan haklarla ilişkilidir”dedi Cavallero.

Bu anlamda son haftalarda sosyal ağlarda ve sokaklarda “Özgürlük, yaşlı kadının emekli olabilmesidir” veya “Özgürlük, istismara uğrayan çocuklukların %80’inin emekli olabilmesidir” gibi ifadelerin yer aldığı posterler yayıldı. “ESI” sayesinde bunu anlatmak.

Karar Hakkı İçin Katolikler örgütünden de illerde yapılan çağrılara seslerini ekleyerek, “2018 ve 2020’de kendimizi sokakta bulan hepimizi yeniden mendil göstermeye, birbirimizi yeniden tanımaya davet edeceğiz” hiç ayrılmadığımız sokaklarda.”

“Şiddet ifadelerine ve köktendinci ve neo-faşist söylemlerin yeniden canlanmasına tepki, barışçıl, kapsayıcı, neşeli ve umutlu bir arada yaşamanın örneği olarak bir kez daha pratiğimiz olmalıdır”Télam’a güvence verdi Pate Paleroörgütün yöneticisi.

Bu gruba göre “feminizmler Arjantin demokrasisinin temel dayanağı olmuştur” çünkü “toplumun haklarını genişletmek ve eşitsizlik uçurumlarını azaltmak için yasal araçları birleştiren çoğulcu, federal ve katılımcı bir harekettir.”

Ancak, “halk hareketlerinin gücünün farkında olan yoğunlaşmış güç kesimlerinin, insan hakları söylemini içerikten arındırmak ve genel olarak sosyal aktivizmi ve feminizmi damgalamak için yargı, tekelci medya ve mali sermaye ile stratejiler koordine ettiği” konusunda uyardılar. .

Monica SantinoCarlos Mugica semtinde (exVilla 31) antrenman yapan La Nuestra Fútbol Feminista ekibinin teknik direktörü ve üyesi, bu seferberliği popüler feminizmler için “gerekli” olarak değerlendirdi.

“Kürtajın suç olmaktan çıkarılmasıyla ilgili olarak sokaklardaki anlamları nasıl tartışacağını bilen bir akım olduğumuzu yeniden hissetmek için sokakları iyileştirmemiz gerekiyor. Bu 28’li yaşlarda yürüyorum çünkü ben bir feministim, Arjantinliyim ve çok endişeliyim.” Sosyal ve siyasi panoramayla ilgili, geçmişim olduğu ve bir adım bile geriye gitmek istemediğimiz için yürüyorum” dedi.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ataşehir escort kadıköy escort casinoslot sweet bonanza oyna maltepe escort ataşehir escort şişli escort halkalı escort avrupa yakası escort şişli escort avcılar escort esenyurt escort beylikdüzü escort mecidiyeköy escort istanbul escort şirinevler escort avcılar escort
mecidiyeköy escort cratosroyalbet ankara escort

Reklam ve İletişim:  Whatsapp:  262 606 0 726  Skype:  live:2dedd6a4f1da91be
Yasal Uyarı: Blog Sitemiz; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Sitemiz ve içerisinde bulunan tüm içerikler taslak halindedir, kesinliği kanıtlanmış bilgiler değildir. Sitemiz kar amacı gütmez, ücretsiz bilgi paylaşımı yapan bir websitesi olarak yayın hayatına başlayacaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği  [email protected]  adresi ile iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Yasal süre içerisinde ilgili içerikler sitemizden kaldırılacaktır.