Aaron Donald'ın emekli olması sadece Rams'a liderlik etmekle kalmadı, o Rams'dı

ilayda

Member
Yıllarca gizlenmiş, dev bir miğferin altında kaybolmuş, savunma hattına gömülmüştü.

O bir dublör gibi davranan, kirli işleri yapan, vücudunu cezalandıran, kargaşanın içinde kaybolan bir yıldızdı.

O, kimsenin tanımadığı en önemli Ram'dı, kimsenin görmediği en büyük oyuncuydu, en az tezahüratla en büyük güçtü.

Sonra nihayet oldu. Super Bowl LVI'nın belirleyici oyunu gerçekleşti.

Aaron Donald oldu.

Cincinnati Bengals, 2022'de SoFi Stadyumu'nda oynanan şampiyonluk maçının son saniyelerinde potansiyel bir beraberliğe doğru ilerliyordu ki Donald bir guardın yanından geçip merkezden kurtuldu ve iki dev elini Bengals'ın oyun kurucusu Joe Burrow'un üzerine koydu.

Rams'tan Aaron Donald (99), pası eksik kalan Bengals oyun kurucusu Joe Burrow'u (9) yenerek Super Bowl LVI zaferini garantiliyor.

(Robert Gauthier / Haberler)

Oyun kurucu eksik kalan sallantılı bir pas attığında Donald, Burrow'u yere fırlatma aşamasındaydı ve sonunda herkes gördü ve herkes biliyordu.

Ram'lar Super Bowl şampiyonuydu. Ve onları oraya Aaron Donald götürmüştü.

Artık o gittiğine göre Koçlar asla eskisi gibi olmayacak.

Donald, Cuma günü emekliliğini duyurdu ve tamamen Rams'la, çoğunlukla rakiplerin arka sahasında ve her zaman kollarını birilerinin etrafında tutarak geçirdiği 10 yıllık kariyerine son verdi.

Artık o gittiğine göre boşluk o pazılar kadar büyük olacak.

Hollywood tabelası kadar sağlam ve TCL Çin Tiyatrosu'nun el izleri kadar dayanıklıydı, ancak ışıltıyı kucaklamak yerine hırıltıyı kutladı.

O, tartışmasız şimdiye kadarki en büyük savunma oyuncusu olan mütevazı bir devdi. O, üç kez Yılın Savunma Oyuncusu ödülünü kazanan üç oyuncudan biri olan isimsiz bir Angeleno'ydu. Gölgelerde çalıştı ama 10 sezonunun her birinde Pro Bowl'a katılan ikinci oyuncuydu.

Bunu bir düşün. Bütün bir kariyer tek bir kötü durumla karşılaşmadan geçti. On yıl boyunca ikili ve üçlü takım blokçularıyla mücadele ettik ve her zaman kazandık.

Ve evet, 1982'de çuvalların resmi bir istatistik haline gelmesinden bu yana savunmada ikinci en çok çuvallara sahip olan oyuncuydu.

Donald sadece Koçlara liderlik etmekle kalmadı, aynı zamanda Koçların somut örneğiydi. Kasklarındaki o basit ama vahşi boynuzlar mı? Bu oydu.

Rams genel menajeri Les Snead, “Asla başka bir Aaron Donald olmayacak” dedi.

Miğferini çıkarıp Kovuk'u son kovalamacasının ardından yüzük parmağını işaret ederek Koçların 2022'deki zaferinden sonraki sevincini simgeliyordu.

Rams'ın savunma oyuncusu Aaron Donald (99), Cincinnati Bengals karşısında Super Bowl LVI zaferini elde etmek için oynadığı büyük oyunun ardından kutlama yapıyor.

(Wally Skalij / Haberler)

Daha sonra Rams'ın baş döndürücü zafer geçit töreninde en yüksek ses olarak görev yaptı ve şampanya içerken geçit töreni sonrası podyumu üstsüz olarak yönetti.

Kalabalığa, “Bu gece biraz eğlendim, bu yüzden sözlerimi geveleyerek söylersem özür dilerim” dedi. “Bunu o kadar uzun zamandır hayal ediyorduk ki, şu anda sizinle Los Angeles'ta yaşıyor olmamız… ne? Ne?”

Sözünü, “Bu gece içtiğimiz kadar içelim ve doyasıya yaşayalım… biz dünya şampiyonuyuz!” diyerek bitirdi.

Maçtan önce erken emekliliğin sinyalini veren Donald, yıldızını kalmaya ikna etme umuduyla teknik direktör Sean McVay'e artık kötü şöhretli kutlama ilahisini başlatması için ilham verdi.

“Geri koş… geri koş!” McVay bağırdı.

Donald geri adım atmayı kabul etti ve sonraki iki sezon boyunca etkili bir oyuncu olarak kaldı, ancak bir daha asla o sarhoşluk seviyelerine ulaşamadı ve on yıl boyunca futbol oyunları kılığına giren yumruklaşmaların sonunda bedelini ödediği duygusu vardı.

Donald, sosyal medyadaki şık veda mektubunda, kariyerinin ilk iki sezonunu geçirdiği St. Louis ve Los Angeles'taki insanlara teşekkür ederken, oyuna olan müthiş bağlılığından da bahsetti.

“Kariyerim boyunca hem zihinsel hem de fiziksel olarak her şeyimi futbola verdim; yılın 365 gününü olabileceğim en iyi oyuncu olmaya adadım” diye yazdı. “Bu oyuna başka hiçbir oyuna olmadığı kadar saygı duydum ve NFL kariyerimi beni draft eden takımla sonlandırabildiğim için çok şanslıyım. Pek fazla insan bir takıma draft edilmez, o takımla Dünya Şampiyonluğu kazanıp o takımla emekli olmaz. Bunu hafife almıyorum ve almayacağım.”

Belki de Donald'ın en tanınabilir özelliği numarasıydı. Onun sürekli iç mücadelesini göremeseniz veya takdir etmeseniz bile, üzerinde “99” numarası bulunan inanılmaz derecede esnemiş formayı kaçıramazsınız.

Bu kasabada başka kimin “99” giydiğini biliyorsun, değil mi? Wayne Gretzky elbette.

Bir keçiye daha elveda