Ampute süper model Lauren Wasser vücut pozitifliği şampiyonu | moda trendleri

ilayda

Member
Yaklaşık on yıl önce, depresyona giren ABD’li süper model Lauren Wasser, modellik kariyerinin bittiğini varsaydı. “2012 yılının Ekim ayının başlarında bir gün, Santa Monica hastane odasında dayanılmaz bir acı içinde tıbbi nedenli bir komadan uyandığımda, bunun nedeni tanınmaz olmam değildi: Tüm kimliğimden, güzelliğimden ve vücudumdan sıyrılmıştım. Ağustos 2022’de British Vogue için yazdığı bir makalesinde “o zamanlar beni ben yaptığını düşündüğüm kişi” diye yazmıştı.

Lauren Wasser, “Joan of Arc” (2023 Pirelli Takvimi, Emma Summerton) kanalıyla 2023 Pirelli Takviminde tüm görkemiyle

On yıl önce 24 yaşındayken başına gelenleri düşündü. Evinde baygın halde bulunmuş ve hastaneye kaldırılmış ve burada kendisine tampon kullanımına bağlı olarak vücuttaki fazla bakterinin neden olduğu Toksik Şok Sendromu veya TSS teşhisi konulmuştur.

İki kalp krizi geçirdikten ve böbrekleri iflas ettikten sonra hayatta kalma şansı sadece %1’di. Kısa bir süre sonra, alt bacaklarından birinde kangren geliştiği haberiyle komadan uyandı. Ampute edilmesi gerekecekti.

kendini sev

Yeni gerçekliği aşılmaz görünüyordu.

Ne de olsa, modellerle çevrili büyüdü. Ebeveynlerinin ikisi de modeldi ve Lauren, İtalyan Vogue dergisinde annesi Pamela Cook ile birlikte iki aylık bir bebek olarak çıkış yaptı. Wasser, Kaliforniya’da Naomi Campbell ve Cindy Crawford gibi süper modellerle büyüdü.

Bacağının yasını tutarak, “duşta bir tabureye oturup Tanrı’ya bağıracağını ve bunun neden ve nasıl olduğunu merak edeceğini – kesinlikle moda dünyasının beni kabul edeceğini düşünmemiştim” diye yazdı.

Bu, uzun vadede gerçeklerden uzak olduğunu kanıtlayacaktır.

Güzelliği keşfetmek için derine inin

Depresyon ve intihar düşünceleriyle mücadele ederken, “Güzelliğin sadece vücutta değil, başkalarını ve dünyayı nasıl etkilediğimizde de olduğunu görmek için kendimi derinlere inmeye zorlamak zorunda kaldım.” Bu derin benlik duygusu, Wasser’ı aynı zamanda yaratmaya yöneltti. yeni bir stil duygusu yaratın. Birkaç yıl sonra ikinci bacağını kaybettiğinde, protezler onun için tek seçenekti, ancak tıbbi sorunlarla ilgili standart tedaviden nefret ediyordu.

“Altını her zaman sevmişimdir, bu yüzden insanların bakıp büyüleyeceği bir şey yaratmak için bacaklarımı süslemeye karar verdim. Sonucun sanata yaklaşan bir şey olduğuna inanıyorum” diye yazdı ve bunu modanın “altın bacaklı kızı” olarak adlandıran Wasser.

Şimdi, neredeyse ölmesinin üzerinden 10 yılı aşkın bir süre geçtikten sonra, o altın protez bacaklar onu Louis Vuitton ve Dolce & Gabbana’nın yanı sıra Vogue ve Elle’nin sayfalarında gördü.

Wasser’in Vogue makalesinde Mayıs 2022’deki bahar koleksiyonu defilesi finali hakkında yazdığı gibi: “Parlak zırhlı bir şövalye gibi: geçen Mayıs’ta San Diego’da Louis Vuitton gemi yolculuğu gösterisini bitirirken böyle hissettim. Güneş, güzel, brütalist Salk Enstitüsü’nün arkasında beton pistte uzun gölgeler bırakarak batarken, yere kadar uzanan gümüş bir ceketle dışarı çıktım – bacaklarım akşamın ilk ışıkları kadar altın rengiydi, metalik şortların altında parıldıyordum – ve yolu gösterdim. arkamdaki modeller ordusu için.”

Podyumda ve podyum dışında muhteşem performanslar

Bu çarpıcı pist, sınırlı sayıda İngiliz-İtalyan ihtişamlı fotoğraf fantezisi olan ünlü Pirelli Takvimi’nin 2023 baskısında olduğu gibi diğer göze çarpan görünümlere yol açtı.

Pirelli’nin fotoğraflarını çeken Avustralyalı fotoğrafçı Emma Summerton’a hayat boyu basketbol tutkunu ve aynı zamanda “altın bıçaklar” kullanarak onu teşvik eden bir maraton koşucusu olan Lauren Wasser ilham verdi.

Summerton, İlham Perisine Aşk Mektupları başlıklı 2023 takvimi için, Olimpiyatlarda yarışmayan ama hayatta yarışan… hiç tutulmayan bir “Joan of Arc karakteri” olan “Atlet”i somutlaştırmak için suyu seçti. korkuyla geri Asla geri çekilmedi.”

“Ben bir sporcuyum. Stiletto giymektense erkekleri dövüp basketbol oynamayı tercih ederim. Ben her zaman böyleydim,” dedi Wasser, onun cesur tavrından bahsederken Pirelli’ye.

Water, güzellik tanımını yeniden şekillendirmeye ve sektördeki çeşitliliğin kabulüne yardımcı olmak için moda dünyasındaki statüsünü kullanıyor.

Kadın Sağlığı Farkındalığı

“TSS’yi imzalamamdan bu yana geçen on yılda, endüstrinin kapsayıcılığı yavaş yavaş benimsediğini gördüm, ancak hata yapmayın: Yerim için mücadele etmek zorunda kaldım. Benim gibi bir model için plan yoktu. Nadiren biri benim gibi pistte yürüdü. Kendi şeridimi, kendi varoluş yolumu yaratmalıydım. Lauren Wasser, Vogue’da Louis Vuitton şovunda yürümek, tam bir daire çizmiş gibi hissettirdi” diye yazdı.

Ayrıca ünlülüğünü kadın sağlığı ve çeşitli kadın hijyen ürünlerinin tehlikeleri hakkında farkındalık yaratmak için kullanıyor. “Tampon kullandığınızda neler olabileceği konusunda daha fazla şeffaflık ve daha fazla bilgi olması gerekiyor ve bunu sağlamak şirketlerin sorumluluğunda olmalı” dedi.

“Tampon reklamlarını ele alalım: Sahilde koşan bir kız görüyorsunuz, ancak ürünün neden olabileceği potansiyel olarak ölümcül zararla ilgili uyarı nerede? Her zaman örnek olarak sigarayı kullanırım: kutuyu görürsün ve neler olabileceğini görürsün ama sigara içip içmemek senin seçimin. Kadın hijyen ürünleri ile aynı olmalıdır. Soru şu ki, kadın sağlığı ne zaman ciddiye alınacak?”

Bu amaçla su, her kadının kendisi için olduğunu göstermiştir, ancak kesinlikle bir rol model olmaya çalışmaktadır.

“…Basit bir temel inanca sadık kaldım: ben de herkes gibiyim. Her şeyi giyebilirim; herşeyi yapabilirim Tek fark? Bacaklarım altından yapılmıştır. Bu, hayatımın her alanına yayılan bir inanç – eşcinsel bir kadın olarak, herkesin kendisine uyan, kendisini özel ve sevildiğini hissettiren, bizi sevse de bizim gibi görünse de beğenmeyen birine sahip olmayı hak ettiğini düşünüyorum.”

Düzenleyen: Brenda Haas