Charley Steiner'ın kansere karşı acımasız ama kazanan savaşı

ilayda

Member
Uzun zamandır acı çekiyordu ama bu acı yavaş yavaş azalıyordu.

Neredeyse bir yıldır susturuldu ama sonunda bağırmak istedi.

Los Angeles'ın Dünya Serisi'nin gelişine sevinmesinden bir gün sonra, şehrin bir sesi iki farklı kelimeyi kutluyordu.

Kanser remisyonu.

Dodgers yayıncıları Charley Steiner (solda) ve Rick, Dodger Stadyumu'nda birlikte oturuyorlar. Steiner kanserle mücadele ettiği için bu sezonu kaçırmıştı.

(Robert Gauthier/Haberler)

Pazartesi günü Dodgers, New York Mets'e karşı Ulusal Lig Şampiyonası Serisini kazandıktan sonra, New York Yankees ile bir Dünya Serisi karşılaşması ayarlamak için uzun süredir radyo spikeri Charley Steiner, daha da büyük bir şampanya kutlamasına layık bir haber aldı.

Multipl miyelom kan kanserinin remisyonda olduğunu öğrendi.

Bu hafta “Remisyon güzel bir kelimedir” dedi. “Pazartesi, 'Tamam, iyiyiz' dediği günlerden biriydi.”

Southland radyolarının demirbaşı haline gelen 20 yıllık spiker için neredeyse bir yıldır durum kötüydü.

Steiner'ın şu ana kadar kamuoyuna açıklamadığı hastalık, dünyasını sessizce kasıp kavururken onu tüm sezon boyunca yayından uzak tuttu.

Sürekli zayıflatıcı bel ağrısına katlandı. 50 kilo kaybetti. Tekerlekli sandalyeye mahkum kaldı. Merdivenleri çıkamadığı için başlangıçta yatağını Westside'daki evinin ikinci katından aile odasına taşıdı. Hemşirelerin tam zamanlı yardımını istedi. Güzel değildi.

Uzun süredir radyo ortağı olan Rick Monday, “Cehennemden geçti” dedi.

Son derece özel bir kişi olan Steiner, kabusu tantana olmadan, yakın çevresi dışında kimseye söylemeden yaşadı, geveze hikaye anlatıcısı en önemli sözlerini kendine sakladı.

Dodgers radyo yayıncısı Charley Steiner'ın kanseri gerileme aşamasında.

(Alberto E. Rodriguez / Haberler)

Pazartesi günü “Hikayenin kendisi olmak istemedi” dedi. “Bunun onun için ne kadar zorlayıcı olduğunu hayal bile edemiyorum.”

Dodgers ve New York Yankees arasında Dünya Serisi karşılaşması ayarlandığında bu zorluk daha da dayanılmaz hale geldi.

Steiner ve efsanevi Red Barber, her iki takımda da çalışan iki spikerdir; Steiner, 2005'te Dodgers'a katılmadan önce üç yıl boyunca Yankees'in yayıncısıydı.

Steiner bu karşılaşmanın ortasında yer alan adam ama 1. maç için Dodger Stadyumu'na planlanmış kısa bir ziyaret dışında buranın yakınında olmayacak.

ESPN muhabiri Charley Steiner, 1998'de Qualcomm Stadyumu'nda San Diego Padres'e karşı kazanılan galibiyetin ardından Yankee Scott Brosius ile röportaj yapıyor.

(VJ Lovero / Sports Illustrated/Getty Images)

Steiner, “Dodgers ve Yankees'i izlemek gerçekten tuhaf ve zordu” dedi. “İkisini de yayınlıyorum ama ikisini de yapamıyorum.”

Kasım ayında sırt ağrıları çekmeye başlayan 75 yaşındaki Steiner için geçen yılı tuhaf ve zorlu bir şekilde anlatıyor. İki aylık testin ardından Ocak ayında kendisine multipl miyelom kanseri teşhisi konuldu ve City of Hope'ta tedaviye başladı.

Başlangıçta çalışmaya devam edebileceğini düşündü. Sırt ağrısı dayanılmaz hale geldiğinde ve sezonun başlangıcını kaçıracağı açıkça belli olduğunda bile, sonunda geri dönecek kadar iyileşeceğini düşünüyordu. Aslında baharda takım aracılığıyla, sırtındaki üç kırıktan sonra iyileşme sürecinde biraz zaman kaybedeceğini ancak “bu sezonun sonlarında” geri dönmesinin beklendiğini belirten bir açıklama yaptı.

“Ama acıttı” dedi. “Çok acıttı.”

Ağrı sonunda 10 gün boyunca hastaneye yatırıldı ve yazını aile odasındaki yatağından maç izleyerek ve bir yandan da inancını korumaya çalışarak geçirdi.

“İnanılmaz derecede karışık duygular yaşadım, orada olmalıyım, orada olmak istiyorum, 20 yıldır oradayım ama bana dağıtılan kartlar bunlar” dedi. “Bu yılın çok güzel geçmesi gerekiyordu, 75 yaşına girdim, Dodgers'la 20. yılımdı… ama baş belasıydı.”

Dodgers, gizli hastalığı nedeniyle Steiner'ı ziyaret etti, aradı ve ona destek oldu ve onun yerine geçme planları yok.

Dodger başkan yardımcısı ve pazarlama müdürü Lon Rosen, “O bizim ailemizin bir parçası, onu önemsiyoruz, bu yolculuğu onunla birlikte yaptık, onu desteklemek için buradayız” dedi. “Ve evet, onu gelecek yıl geri bekliyoruz.”

Steiner, 2005 sezonundan önceki kış aylarında, ESPN SportsCenter reklamlarındaki muhteşem donuk oyunculuğuyla tanınan bir New York'lu olarak buraya geldiğinde, başlangıçta bir yabancı olarak görülüyordu. Y2K erimesi sırasında kravatlı kafa bandı ve yüz boyasıyla ortaya çıkıp “Beni takip edin, beni özgürlüğe kadar takip edin!” diye bağırdığında bu serinin en ünlü cümlesini söyledi.

Ancak çok geçmeden akıcı ve lirik pıtırtısı, şiirsel bir eğilime sahip eski tarz bir beyzbol oyuncusu olan Dodger hayranlarının çoğunun onu ikna etmesini sağladı. O kadar güvenilir bir ses haline geldi ki, hayranlarını resmi olarak Dodger Stadyumu'nda karşılayan, Steiner'ın bir kaydı oldu.

Pazartesi günü, “Bir arkadaşınız sizinle konuşuyormuş gibi görünmek çok zor, ama yaptığı da bu” dedi. “Kolaymış gibi görünüyor ama değil.”

Steiner hiçbir zaman Vin Scully'nin yerini almak zorunda kalmadı – bu görev Joe Davis'e düştü – bu yüzden tuhaflıkları çözüp çok fazla tantana olmadan kendini kanıtlamayı başardı ve bugün o ve Monday, Dodger yayın ekibinin saygıdeğer temel taşları haline geldi.

Arka arkaya yapılan home runların sesi, Clayton Kershaw'ın vuruş yapmayan oyuncusunun sesi, 2020 şampiyonasının uzaktan sesi olan kişi Steiner'dı. Hatırlayacaksınız, Kovid yılı boyunca Steiner maçları oturma odasından yayınlıyordu.

Long Island yerlisi, “Çok komik, 7 yaşımdayken oturma odamdan Brooklyn Dodger maçlarını yayınlıyordum… ve 60 yıl sonra bunu yeniden yapıyordum” dedi.

Bir çocuk Los Angeles'a taşınana kadar Dodgers'ı severken, sonra Yankees'i o kadar çok sevdi ki ESPN'den ayrıldı ve hasta babası Howard'ın çalışmalarını dinleyebilmesi için oyun bazında davetlerini kabul etti. Howard öldükten sonra Steiner, Dodger yetkilisi Steve Brener'dan keşif amaçlı bir telefon aldı ve onun bir hamle yapmak isteyip istemediğini merak ediyordu.

“Muhtemelen en iyi müzakere taktiği değildi ama ben 'Evet Bubba!” dedim. dedi Steiner. “Biri sana çocukluk hayalini teklif ettiğinde onu nasıl kabul etmezsin?”

Dodgers'ın teklifini kabul ettikten sonra, annesi Gertrude'u Los Angeles'a getirdi, böylece onun çalışmalarını dinleyebilecekti; beyzbol onun için tamamen aileyle ilgiliydi, özellikle de şimdi çok özlediği bir aileydi.

Dodgers ve Yankees ve Charley Steiner yok mu? Dışlanmış hissetmek hakkında konuşun.

Steiner, “Zor, gerçekten zor” dedi. “Dünya Serisi Yankees'e ait ve onlar benim son iki işverenim olan Dodgers'la oynuyorlar.”

Bu yıl üç maça katıldı ve aslında birkaç vuruş yayınladı, ancak acı her zaman onu yendi ve erken ayrıldı.

Cuma günkü 1. Maçın ilk birkaç vuruşunda Chavez Ravine'de olacak, ülkenin her iki yanından eski dostlarını görmenin kendisi için iyi olacağını düşünüyor.

“Daha önce gittiğimde insanların hâlâ kim olduğumu ve ne yaptığımı hatırlaması beni etkilemişti” dedi.

Ancak bu sefer kesinlikle ziyaretçi olarak orada bulunuyor; Dizi boyunca Monday ve Stephen Nelson'ın kullanacağı radyo mikrofonuna izinsiz girmeyecek.

“Bu Dünya Serisi, elimden gelenin en iyisini yapmalıyım” dedi. “Bu şeye paralel park edemem.”

Önümüzdeki birkaç ay içinde bir kez daha gaza daha fazla basabileceğini umuyor. Hala yürümüyor ama yürüyeceğini söylüyor. Hala ağrısı var ama idare edilebilir olduğunu söylüyor. Artık yatak odasına giden merdivenleri adım adım tırmanabiliyor.

“Harika bir ilerleme kaydediyorum” dedi. “Dans etmeye hazır değilim ama iyiye gidiyor.”

Sevgili Brooklyn Dodgers'ının ölümsüzleştirdiği ve önümüzdeki iki içi boş ama umutlu hafta boyunca sıkı sıkıya bağlı kalacağı bir söze değindi.

“Dodger hayranlarının her zaman 'Gelecek yıla kadar bekleyelim mi' dediğini hatırlıyor musunuz? Steiner dedi. “O benim. Bu benim zamanım olacak. Gelecek yıl.”