Verilerin Devlete ‘kötüye kullanım’ yoluyla iletilmesi riski konusunda uyardılar

CABA’da 2019 yılında Kaçaklara Yönelik Yüz Tanıma Sistemi uygulamaya konuldu ancak bunun anayasaya aykırı olduğu ilan edildi / Fotoğraf: Carlos Brigo.

Dijital haklar uzmanları, kişisel verilerin Devlet tarafından aşağıdaki gibi sistemler aracılığıyla “kötüye kullanım” yoluyla toplanmasının içerdiği riskler konusunda uyardı: SUBE kart kaydı ya da yüz tanıma Kameralarla, “verileri etkili bir şekilde koruma kapasitesinin olmaması” nın ortasında “yanlış pozitifler” üretebileceğini ve “bizi izlemek için kullanılabilecek herhangi bir teknolojinin er ya da geç bu amaçla kullanılacağını vurguladı. “

2006’dan bu yana her 28 Ocak’ta kutlanan Uluslararası Kişisel Verilerin Korunması Günü arifesinde aktivistler, Télam ile diyalog halinde şu uyarıda bulundu: İnsanların verilerinin yetersiz korunması ülkede genel bir eğilimdir.

Dijital aktivist, “Arjantin’in, insanların mahremiyetine çok az saygı gösteren üzücü ve uzun bir geçmişi var. Devletin nüfustan büyük miktarda veri topladığı fikri, bu ülkeye çok kolay nüfuz eden bir fikirdir ve diğerlerinde skandal olur” dedi. Beatriz BusanicheVia Libre Vakfı’nın başkanı.

“Bizi izlemek için kullanılabilecek her türlü teknoloji, er ya da geç bizi izlemek için kullanılacaktır”Beatriz Busaniche

Şubat ayından bu yana, 1 Nisan’a kadar kayıt süresi belirleyen 1/2024 sayılı Karar uyarınca, SUBE kartına kimliklerini kaydetmeyen kullanıcılar, kendilerini aday gösterenlerden daha yüksek bir ücret ödeyecek.

“Para sahibi olarak mahremiyete sahip olabileceğinize katılmıyorum çünkü indirime ihtiyacınız yok, ancak mütevazı insanlar para için mahremiyetlerinden vazgeçmek zorunda kalacaklar, bu bir insan hakkı olduğunda”avukat Télam’e şunları söyledi: Tomas PomarArjantin Bilgisayar Hukuku Gözlemevi (ODIA) başkanı.

Bu anlamda Busaniche şu uyarıda bulundu: “Bununla birlikte Devlet tüm seyahatlerinizi içeren bir veri tabanına sahip oluyor. Hangi saatte bindiğinizi, ne zaman indiğinizi ve nerede olduğunuzu biliyor. Aday gösterilen SUBE kartının ürettiği tüm bu tür bilgiler bilgidir. bu bazı durumlarda size karşı kullanılabilir.”

“Bununla birlikte Devlet tüm seyahatlerinizi içeren bir veri tabanına sahip. Hangi saatte bindiğinizi, ne zaman indiğinizi ve nerede olduğunuzu biliyor”Beatriz Busaniche

Yargı, 2021 yılında dijital güvenlik araştırmacısı ve bilgisayar uzmanını görevden aldı, Javier Smaldoneolarak bilinen dava çerçevesinde Sızıntılar 2.0 Sınırı hangisini içeriyordu hükümet sistemlerinin hacklenmesi ve veri sızıntısı.

Smaldone, 2019 yılında 12 saat boyunca gözaltında tutuldu, sosyal ağlarda paylaştığı tweetlere dayanarak evine baskın yapıldı ve birçok cihazına el konuldu. Federal Polis onun hakkında bir soruşturma yürüttü ve diğer taleplerin yanı sıra SUBE kartı kullanımına ilişkin kayıtlar da talep etti. soruşturmadan önceki yıl boyunca.

“Federal Polis, SUBE verilerini yöneten Nación Servicios’tan bu yılki tüm verilerini istedi. Neyse ki kendi adlarına kayıtlı bir verileri yoktu. Ayrıca Javier’in ortağının verilerini de istediler. gazeteci” diyen Busaniche’i paylaştı ve şu uyarıda bulundu: “Banco Nación özelleştirilebilir kamu kurumları arasında” ve merak etti Eğer bu özelleştirme gerçekleşirse “Veritabanının tamamına ne olacak?”.

Uzmanların odaklandığı sistemlerden bir diğeri de Bakan Patricia Bullrich ve İnsan Sermayesi Bakanı Sandra Pettovello’nun güvenlik protokolünü açıklamasının ardından yeniden gündeme gelen yüz tanıma sistemi. sosyal programları “kesen ücret almaz”Kimlikleri bizzat veya kameralarla yapılabilecek.

Fotoğraf: Carlos Brigo.

Buenos Aires şehrinde, Kaçak Yüz Tanıma Sistemi (SRFP) 2019’da, ancak ODIA koruma eyleminin ardından Yargıç Roberto Gallardo bunu 2022’de askıya aldı ve ardından yargıç Elena Liberatori bunun anayasaya aykırı olduğunu açıkladı.

Kararda Gallardo şunu doğruladığını iddia etti: Buenos Aires Güvenlik Bakanlığı’nın bu sistemi, Ulusal İsyanlar ve Yakalamalar Danışma Merkezi’nin özel veri tabanında bulunmayan kişilerin biyometrik verilerini elde etmek için kullanıldı. (CoNaRC).

ODIA başkanı, “Ekspertiz yapıldığında, yüz tanımanın yapıldığı, tüm ülkedeki kaçak sayısından 7.000 kayıt daha fazla olan bir yazılım modülü vardı. Bu bir skandala yol açtı” dedi.

Buenos Aires’teki bu sistem protestolar sırasında protestocuların kimliğini tespit etmek için kullanılamaz Ancak kullanımı askıya alındığı için “bu, federal güçlerin kayıtlarıyla kullanmak üzere bir şey satın aldığı anlamına gelmez” diyen Pomar, “desteklendiğini görebileceğimiz somut herhangi bir şey gözlemlemediklerini” belirtti. bunu kullanıyorlar.”

Avukat için sorun şu ki “Çünkü tehdit zaten hakları kısıtlamanın bir yolu olarak işliyor” Çünkü “Birçok insan sosyal planlarını kaybetmelerine neden olacak bir teknolojinin olduğu söylendiği için yürüyüşlere gitmiyor”.

“Sistemin neresinden bakarsanız bakın sorunları var. Kötü çalışırsa hatalı pozitif sonuç veriyor. Bu sistemle insanların yanlışlıkla gözaltına alındığına dair deliller var. Mesela bir işçinin yanlışlıkla bir hafta gözaltına alınması vakası gibi. Arjantin”Beatriz Busaniche

Bir finans merkezi olarak tanınan ve Silikon Vadisi’nin bulunduğu körfezdeki yüksek teknoloji endüstrilerinin yoğunlaşması ile tanınan Kuzey Amerika şehri San Francisco, yüz tanıma sistemlerini 2019 yılında ABD’de yüz tanıma sistemlerini yasayla yasaklayan ilk şehir oldu. azınlıkların mahremiyeti ve korunması hakkı.

“Sistemin neresinden bakarsanız bakın sorunları var. Kötü çalışırsa hatalı pozitif sonuç veriyor. Bu sistemle insanların yanlışlıkla gözaltına alındığına dair deliller var. Mesela bir işçinin yanlışlıkla bir hafta gözaltına alınması vakası gibi. Arjantin,” diye belirtti. Busaniche.

Ve şunu ekledi: “Sistemin mükemmel derecede iyi eğitilmiş olduğu, çalıştığı ve hata payının sıfır olduğu (ki bu mevcut değildir) varsayımsal bir durumu varsayarak, Demokratik sisteme uygun olmayan bir gözetim sistemini varsayar çünkü bu, kamusal alandaki dolaşımın sürekli olarak izlenmesine yönelik bir sistem olacaktır.”

“Bizi izlemek için kullanılabilecek her türlü teknoloji, er ya da geç bizi izlemek için kullanılacaktır”diye vurguladı.

Fotoğraf: Carlos Brigo.

Verileri korumaya yönelik bir yasa

Uzmanlar başka bir “ciddi” sorunun daha olduğu konusunda hemfikir “Devletin verileri etkili bir şekilde koruma kapasitesinin düşük olması veya neredeyse hiç olmaması” bu insanlarda depolanır.

İçinde Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Mevcut KanunBusaniche, 2000 yılında onaylanan ve kuruluşların güncellemeye çalıştığı veri güvenliği standartlarına ilişkin açık bir kılavuz veya kılavuz dizisi bulunmadığı konusunda uyardı ve “Renaper’ın (Ulusal Kişi Kayıt Defteri) tüm temelinin sızdırıldığını” hatırlattı. ve deep web’de satışa sunuldu.”

“Arjantin’de kişisel verilerin korunması ve bilgisayar güvenliği açısından Cro-Magnon bir bilgisayarın eşiğinde olduğumuzu söylüyoruz. Her yıl daha fazla bilgisayar güvenliği sorunu yaşanıyorDevletten elde edilen verilere göre giderek daha fazla dolandırıcılık yaşanıyor. Trajediden kaçınmalıyız” diye tamamladı Pomar.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun güncellenmesi gerektiğini vurguluyorlar

Kamu Bilgisine Erişim Ajansı (AAIP) ve dijital aktivistler, 2023 yılında TBMM’ye giren Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun, mevcut kanunun yürürlüğe girmesinden bu yana kaydedilen değişiklikler nedeniyle güncellenmesine yönelik projenin tartışılması ve onaylanması gerektiğini vurguladı. 2000 yılına dayanan ve “düzenlemelerin uluslararası standartlarla uyumlu hale getirilmesini” amaçlayan bir düzenlemedir.

AAIP sözcüleri Télam ile şunları paylaştı: “Güncelleme, teknolojik yeniliklerin gelişiminin avantajlarını vatandaşların haklarının genişletilmesi, verilerinin ve mahremiyetlerinin korunması, düzenlemelerin uluslararası standartlarla uyumlu hale getirilmesi ile uzlaştırmak için gereklidir.”

2022’de başlayan bu örgütün yönetimi, halkın katılımı talebi üzerine bir yasa tasarısı sunduğu ve genel olarak vatandaşlardan, kuruluşlardan ve üniversitelerden ve özel sektörden 123 yorum aldığı katılımcı bir tartışma sürecini destekledi. ve ulusal ve uluslararası kamuoyu.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun güncellenmesine yönelik proje, 29 Haziran 2023 tarihinde 87/2023 Mesajı ile Ulusal Kongre’ye ulaştı ve şu anda Temsilciler Meclisi’ndeki komiteler tarafından tartışılmayı bekliyor.

AAIP, girişimin “veri kayıtlarının korunmasından, insanların haklarının garanti altına alınmasına, kişisel verilerinin korunmasına ve bilgisel olarak kendi kaderini tayin etme hakkına kadar” gittiği için bir “paradigma değişikliği” önerdiğini belirtti.

2000 yılında Arjantin, 1999 yılındaki İspanyol düzenlemelerini temel alan 25.326 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesiyle kişisel verilerin korunması açısından Latin Amerika’da öncü olmuştur.

AAIP, “20 yıldan fazla bir süre sonra teknolojik inovasyon ve dijital ekonomik gelişme, düzenleyici çerçevenin güncellenmesini zorunlu hale getiriyor” diye vurguladı.

“Yeni yasa bunu düzeltmek için geliyor ama biraz geç geliyor. Kanunumuzun çıkmasından günümüze kadar çok sayıda olay yaşandı. Beni ilgilendiren hukuki açıdan bakıldığında en önemli şey kesinlikle Avrupa Veri Koruma Yönetmeliği’nin yaptırımıdır,” diye paylaştı Arjantin Bilgisayar Hukuku Gözlemevi (ODIA) başkanı Tomás Pomar.

Vía Libre Vakfı başkanı Beatriz Busaniche’ye göre en gerekli güncellemeler arasında “güvenliğin zorunlu niteliği, güvenlik taleplerinin farklı durumları” ve “verilerin bir kısmı tarafından toplanmasına ilişkin gerçek ve etkili bir sınırlama” ihtiyacı yer alıyor. Durum.”

Ayrıca, “insanların mutlaka sağlamadığı ancak kendileri hakkındaki diğer verilerden oluşturulan veriler”e atıfta bulunarak, “gerçek bir kişiye atıfta bulunulduğunda çıkarım yapılan verilerin de kişisel veri olduğunun kabul edilmesi”.

Pomar’a göre “acil” konulardan biri de projenin “veri yöneticisine yönelik bir saldırı nedeniyle zafiyet oluşması durumunda veri sahiplerine bildirimde bulunma yükümlülüğünü getiren” 21. maddesidir.

“Bu, Arjantin’de henüz tanınmayan ve yüksek risk taşıyan bir şey. Veri sahibi sızıntıdan ne kadar erken haberdar olursa, kendisini korumak için o kadar hızlı önlem alabilir” diye konuştu.

Ona göre bu “gerekli bir proje”, ancak aynı zamanda “yapay zeka ve makine öğreniminin yeni zorluklarıyla ilgili konuların” da uygulanabileceğini kabul etti.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ataşehir escort kadıköy escort casinoslot sweet bonanza oyna maltepe escort ataşehir escort şişli escort halkalı escort avrupa yakası escort şişli escort avcılar escort esenyurt escort beylikdüzü escort mecidiyeköy escort istanbul escort şirinevler escort avcılar escort
mecidiyeköy escort ankara escort deneme bonusu veren siteler mamigeek.com

Reklam ve İletişim:  Whatsapp:  262 606 0 726  Skype:  live:2dedd6a4f1da91be
Yasal Uyarı: Blog Sitemiz; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Sitemiz ve içerisinde bulunan tüm içerikler taslak halindedir, kesinliği kanıtlanmış bilgiler değildir. Sitemiz kar amacı gütmez, ücretsiz bilgi paylaşımı yapan bir websitesi olarak yayın hayatına başlayacaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği  [email protected]  adresi ile iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Yasal süre içerisinde ilgili içerikler sitemizden kaldırılacaktır.